Wall-Mounted 24" Towel Bar - Polished Chrome Finish
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 30181602 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Material | Metal |
| Bath Hardware Finish | Chrome |
| Color / Finish | Chrome |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Height (In) (2) | 2.20 in |
| Length (In) (2) | 21.30 in |
| Width (In) | 2.86 in |
| Depth | 24.0 in |
| Height | 2.8 in |
| Weight | 1.75 lb |
| Width | 4.0 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Mounting Method | Screw |
| UPC Code | 019934079761 |
| Brand | HRP |
| Fixture / Accessory Type | 24" Towel Bar |
| TAABAA | No |
| Package Contents | Tower Bar, Screw, Hex Wrench |
| Type | Towel Bar |
| Required Installation Equipment | Wrench, drill |
| Collection Name | Generic |
| Assembled | No |
| Assembled (2) | No |
| Decorative Hardware Category | Towel Bar |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |