TurboTorch Nitrogen Purge Kit - Includes Regulator, Hoses, Tips, Blow Gun And Adapter - Minimizes Or Eliminates Oxidation From Heating Copper Pipe - Quick, Clean Brazing With Little To No Flaking Or Damage - Heavy-Duty Gauge And Hose Assembly - For Medium-Duty Applications - Mfg #NPK-TT
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 40141600 |
| Manufacturer Part Number | 0386-1370 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 6.0 in |
| Height | 18.0 in |
| Weight | 8.0 lb |
| Width | 22.0 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Turbo Torch |
| TAABAA | Yes |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| ADA Approved | No |
| UL Listed | No |