Discontinued
Sylvania 60 Watt Clear B-10 Round Tip Bulb "Pkg Of 12" - 120 Volt - Candelabra Base - 636 Lumens - 1,500 Average Hour Life - Mfg #60B10C/BL
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 39101612 |
| Manufacturer Part Number | 13460 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Clear |
| Specifications | |
|---|---|
| Wattage | 60 W |
| Made in the USA | Yes |
| Lumens | 635 lm |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Light Bulb Shape | Torpedo |
| Depth | 6.0 in |
| Height | 4.1 in |
| Weight | 0.9 lb |
| Width | 8.6 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Sylvania |
| TAABAA | Yes |
| Light Bulb Base | Candelabra |
| Rated Life (Hours) | 1,500 h |
| UPC Code | 046135134609 |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |