Sioux Chief Push Tite Toilet Bowl Flange - Fits 4" ABS, PVC And Cast Iron Drain Pipe - Pushes Directly Into Drain Pipe And Gasket Seals Inside, No Glue Required - Easier Installation Than Other Flanges, Simply Push In And Fasten To Floor - Multiple Mounting Tabs And Slots For Easy Alignment Of Toilet Bolts - White - Mfg #886-GP
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 40174800 |
| Manufacturer Part Number | 886-GP |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Approximate Weight (Lbs) | 1.00 lb |
| Nominal Fitting Connection Size 2 | 4" |
| Nominal Fitting Connection Size 1 | 4" |
| Depth | 7.0 in |
| Height | 3.8 in |
| Weight | 1.05 lb |
| Width | 7.0 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Package Quantity | 1 |
| Brand | Sioux Chief |
| TAABAA | Yes |
| Fitting Type (2) | Other |
| Manufacturer Name | Sioux Chief |
| UPC Code | 038753436517 |
| FOB | No |
| Plastic Fitting Connection | Straight Thread |
| Plastic Fitting Connection Design 1 | Press-To-Connect |
| Plastic Pipe Fitting Category | PVC - Polyvinyl Chloride |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |
| FM Approved | No |
| CSA B125 Compliant | No |
| NSF / ANSI Standard 14 Compliant | No |
| NSF / ANSI Standard 61 Compliant | No |