Swan Veritek Fiberglass Bathtub - Made From Veritek, A Compression-Molded Material With No Surface Coating To Chip Or Crack - White Finish - Right-Handed Drain - Pre-Leveled Bottom For Easy Installation - Slip Resistant Pattern Molded Into Bottom Of Tub For Added Safety - 60W x 30D x 16"H - White - Mfg #BT-3060R
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 30181501 |
| Manufacturer Part Number | BT03060RD.010 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color Family | White |
| Color / Finish | White |
| Material | Veritek |
| Finish | Smooth Natural Gloss Finish |
| Accent Color/Finish | White |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Gallons To Overflow (Gal) | 65.00 gal |
| Actual Capacity (Gal) | 65.00 gal |
| Capacity (Cu Ft) | 8.69 ft3 |
| Country of Origin | USA |
| Tub Size | 30 D x 60 W x 16"H |
| Floor Loading | 600 Lb |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Width (In) | 60.00 in |
| Depth (In) | 30.00 in |
| Height (In) (2) | 16.00 in |
| Overall Height (In) | 16.00 in |
| Filled Weight (Lbs) | 542.00 lb |
| Length (In) (2) | 30.00 in |
| Water Depth To Overflow (In) | 13.50 in |
| Weight (Lbs) | 70.00 lb |
| Bath Shape | Rectangular |
| Bath Width | 60" |
| Bath Length | 30" |
| Depth | 32.5 in |
| Height | 19.0 in |
| Weight | 70.0 lb |
| Width | 62.0 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | SWAN |
| UPC Code | 671037149965 |
| Tub Installation Type | Alcove |
| Number Of Pieces (3) | 1 |
| TAABAA | Yes |
| Number Of Bathers Accommodated | 1 |
| FOB | No |
| Tub Type | Alcove |
| Tools Or Other Items Required For Assembly | Hammer, Saber Saw (For Cutting Drain Hole In Subfloor), Tape Measure, Level, Large Head Roofing Nails (For Bathtub Clips), Fille |
| Lumbar Support | No |
| Outlet Location | Right |
| Drop In, Skirted | Skirted |
| Claw Foot | No |
| Application | Bathtub |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| UL Listed | No |
| GSA Approved | No |