Galvanized Steel Rural Mailbox - Black - Standard (T-1) Size - Fully Assembled - Post Not Included
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 24112407 |
| Manufacturer Part Number | E1100B00 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Finish | Black |
| Mailbox Material | Steel |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 20.4 in |
| Height | 7.3 in |
| Weight | 5.25 lb |
| Width | 8.9 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Door Lock Function | Not Lockable |
| Brand | Solar Group |
| TAABAA | Yes |
| Number Of Doors (2) | 1 |
| FOB | No |
| UPC Code | 046462100018 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |