SOG Kilowatt Electrical/Contractor Multipurpose Knife - Stainless Steel Blade - Stripper Bar For #12-24 AWG Wire - Adjustable Spring-Loaded UTP/Wire Stripper - Three Hole Strippers Use Knife Blade For Cable And Smaller Wire - Insulator Thumb Stud - High Voltage Tower Pocket Clip
- 3 integrated wire stripping devices for wire from 24 to 10 AWG
- 3.4 In. straight edge stain finished AUS8 stainless steel blade
- Rugged black Zytel handle with built in wire strippers
- Overall length: 7.5 In., weight: 3.3 oz
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 27111503 |
| Manufacturer Part Number | EL-01 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Blade Material (3) | AUS-8 - RC.57-58 |
| Color / Finish | Satin |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | TAIWAN |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Blade Length (In) | 3.40 in |
| Handle Length (In) | 4.10 in |
| Overall Length (In) | 7.50 in |
| Depth | 11.0 in |
| Height | 4.0 in |
| Weight | 0.64 lb |
| Width | 6.0 in |
| Product Features | |
|---|---|
| TAABAA | Yes |
| Brand | SOG |
| UPC Code | 729857994309 |
| Blade Type(s) | Drop Point |
| FOB | No |
| Handle Type | Straight |
| Lockable Blade | Yes |
| Package Contents | Folding Knife |
| Retractable Blade | Yes |
| Sharpenable | Yes |
| Supplier Product Name | SOG | Kilowatt - 3.4 In. Knife (Satin) | EL-01 |
| Manufacturer Name | SOG Specialty Knives & Tools |
| Manufacturer Model No | EL-01 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| Recommended Safety Equipment | None |
| UL Listed | No |