Smokers' Outpost Patio Cigarette Receptacle - Designed For Seating Areas - Easy To Clean: Just Unscrew And Lift Top To Empty Steel Pail Liner - Durable High-Density Polyethylene Construction - Patented Design Extinguishes Butts Quickly - Won't Rust Or Tarnish - 5 Quart Pail - 30H x 10-1/2"D - Sand Granite Beige
- Wider base increases stability, top fits securely to base.
- 30 in. tall, ideal for use in pool or patio settings, seated smoking areas and unit is handicapped accessible.
- Patent design extinguishes cigarettes quickly
- no sand or water needed.
- Galvanized pail liner included
- Easy to clean, simply unlock and lift top to empty pail.
| Make & Model | |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 000000711402 |
| UNSPSC | 47121703 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Color / Finish | Beige |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Capacity | 5 Quart |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Size (2) | 30H x 11" |
| Depth | 11.0 in |
| Height | 31.0 in |
| Weight | 5.0 lb |
| Width | 11.0 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Commercial Zone |
| Package Contents | Cigarette Receptacle, Galvanized Pail Liner |
| TAABAA | Yes |
| Accessory/Part Type | Cigarette Receptacle |
| Package Quantity | 1 |
| Indoor Or Outdoor | Outdoor |
| Supplier Product Name | Smokers' Outpost Seated Beige |
| FOB | Yes |
| Manufacturer Name | DCI Marketing |
| Manufacturer Model No | 711402 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| UL Listed | No |
| GSA Approved | No |