Sliding Screen Door Roller "Pkg Of 2" - Nylon Housing - 1" Diameter Steel Ball Bearing Wheel
- Nylon main frame assembly
- Nylon inner housing with center grooved steel ball bearing wheel 1 In. diameter
- Used as top and bottom roller on Columbia doors
- Adjustable tension
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 31162702 |
| Manufacturer Part Number | 853650 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Nylon |
| Material | Steel |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Width (In) | 0.37 in |
| Depth | 3.0 in |
| Height | 0.9 in |
| Weight | 0.15 lb |
| Width | 1.6 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Package Contents | 2 Roller Assemblies |
| Brand | HRP |
| Package Quantity | 2 |
| TAABAA | No |
| UPC Code | 049793385543 |
| Door Hardware Category | Roller |
| Type Of Door | Screen |
| FOB | No |
| Supplier Product Name | Roller Assembly, 1 In. Steel BB (Pkg Of 2) |
| Manufacturer Model No | 853650 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |