- Shield Security Straight Passage Lever 2-3/8"-2-3/4" Grade 3 Brt Brass
- Direct Replacement For Shield Security Sku# 913814
- Direct replacement for Defiant Lock Part# 308663366
- Limited Lifetime Warranty
- Dual backset latch for both 2-3/8" and 2-3/4" backsets
- Easy installation with just a screwdriver
- New 70 mm Rose to cover blemishes from older hardware
- Fits doors between 1-3/8" to 1-3/4" thick
- Mfg #LH703B
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 46171503 |
| Manufacturer Part Number | LH703B |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Brass |
| Door Lock Finish | Aged Brass |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Backset Size | 2-3/8" Or 2-3/4" |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 5.9 in |
| Height | 2.9 in |
| Weight | 2.4 lb |
| Width | 6.6 in |
| Product Features | |
|---|---|
| TAABAA | No |
| Brand | Shield Security |
| Door Lock Function | Passage/Hall/Closet |
| Style | Delta Lever |
| FOB | No |
| UPC Code | 194671042770 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |