Shield Security Window Guard - 4-Bar Fixed - Adjustable 31 To 54"W x 21"H - Black - 3-7/8" Horizontal Tubular Bar Spacing - Window Stop Brackets - Tamper Resistant Screws - Impact Tested And Certified For Conformance To ASTM F2006-00 And 2090-01a - Unique Quick Release Feature Allows For Fast Removal In The Event Of A Fire - Regionally Stocked Product; Call Customer Service At 1-800-431-3000 For More Information
- Carbon steel construction
- Assists in preventing children from accidental falls through open windows
- Adjustable design
- Tamper resistant screws to keep window guard firmly attached
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 52131700 |
| Manufacturer Part Number | 868221 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Black |
| Material | Carbon Steel |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Width (In) | 54.00 in |
| Height (In) (2) | 21.00 in |
| Length (In) (2) | 21.00 in |
| Depth | 1.0 in |
| Height | 21.5 in |
| Weight | 8.0 lb |
| Width | 33.0 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Shield Security |
| TAABAA | No |
| Package Contents | 1 Adjustable Window Guard With Installation Fasteners |
| UPC Code | 049793395597 |
| Hardware Category | Window |
| FOB | No |
| Window Hardware Category | Bars |
| Supplier Product Name | 21 In. Fixed 4-Bar Window Grill (Width Expandable) |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |