Shepherd 4" Rubber Wheel Swivel Caster - Heavy-Duty Plate Style - 4 x 5-1/8" Plate - 255 Lb Load Capacity Per Caster
- Soft rubber wheels give mobility to heavy loads on smooth hard surfaces and finished concrete floors
- Provides quiet movement and floor protection
- Caster attaches with a plate and four screws
- Ball bearing raceway allows for smooth swiveling action
- 255 Lb. load rating
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 31162701 |
| Manufacturer Part Number | 9480/9480MW |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Material | Soft Rubber |
| Wheel Material (2) | Steel |
| Color / Finish | Black Wheel |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Load Weight Capacity (Lbs) | 255.00 lb |
| Country of Origin | CHINA |
| Capacity | 255 |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Diameter (In) (2) | 4.00 in |
| Shape | Round |
| Size (2) | 4" |
| Stem Size (Stem Casters Only) | 0.00 in |
| Wheel Size | 4" |
| Depth | 5.2 in |
| Height | 5.1 in |
| Weight | 4.15 lb |
| Width | 5.6 in |
| Product Features | |
|---|---|
| TAABAA | No |
| Attachment Method (2) | Plate |
| Package Quantity | 1 |
| Package Contents | Each |
| Swivel Vs. Rigid | Swivel |
| Manufacturer Name | Shepherd Hardware Products |
| Brand | Shepherd |
| FOB | No |
| Application | Soft Rubber Wheels Gives Mobility On Smooth Surface Floors |
| Box Count | 5 |
| Brake | No |
| Caster Mounting Type | Plate |
| Caster/Glide Category | Casters |
| Hardware Category | Casters |
| Hooded | No |
| Mounting Type | Plate |
| Supplier Product Name | 4 In. Rubber Wheel Swivel Plate Caster, Load Rating 255 Lb. |
| Manufacturer Model No | 9480/9480MW |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |