*Contact Us For Availability*
SharkBite Heatguard HG-110D Thermostatic Mixing Valve - Outlet Temperature Range of 95-120F - 1/2 x 1/2 x 1/2" SharkBite Fittings - Max Inlet Temperature Of 195F - Maximum Working Pressure 145 PSI - Min 1.0 GPM Flow Rate - Max Flow Rate 20 GPM - Meets Safe Drinking Water Act For Low Lead Content - Listed to ASSE 1017, ASSE 1070, and ASSE 1069 - Mfg #24504
- Allows the water heater to be set at 140F or higher to reduce the chance of bacteria growth
- Delivers water at a maximum of 120F throughout the system, which means safer hot water at all outlets
- Instant push-fit connection for increased ease-of-installation
- Robust and low complexity construction
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 40141600 |
| Manufacturer Part Number | 24104-0000 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Accent Color/Finish | Nickel Plated Bronze |
| Fitting Material | Brass |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | AUSTRALIA |
| Maximum Pressure Rating (psi) | 145.00 psi |
| Working Temperature Range | 90 To 130 deg F |
| ASME Specifications | ASSE 1017, ASSE 1070 |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Fitting Size | 1/2" Delivers Water At A Maximum Of 120?F |
| Nominal Fitting Connection Size 2 | 1/2" |
| Nominal Fitting Connection Size 1 | 1/2" |
| Depth | 7.0 in |
| Height | 2.7 in |
| Weight | 3.45 lb |
| Width | 5.5 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Sharkbite |
| Supplier Product Name | 1/2 In. SharkBite HG-110D Mixing Valve |
| TAABAA | Yes |
| Manufacturer Name | Cash Acme |
| Manufacturer Model No | 24104-000 |
| UPC Code | 697285245044 |
| FOB | No |
| Application | For Tempering Potable Water |
| Adjustable | Yes |
| Fitting 1 Connection | Push Lock Fitting |
| Fitting 1 Gender (2) | Genderless |
| Fitting 2 Connection | Push Lock Fitting |
| Fitting 2 Gender (2) | Genderless |
| Fitting Category | Brass/Bronze |
| Fitting Name | Valve |
| Fitting Type (2) | Push-Fit |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| UL Listed | No |
| GSA Approved | Yes |
| Approved By IAPMO | Yes |
| Approved By UPC | Yes |
| CSA Certified (2) | Yes |
| NSF Certified | Yes |