Adenna Shadow Black Nitrile Exam Gloves "Box Of 100" - 4.8 Mil Thickness - 9-1/2" Length - Latex And Powder-Free - Distinct Color Allows Easy Identification Of Any Light-Colored Substance - Textured Surface Provides Strong Grip For Both Wet And Dry Applications - Ambidextrous With Beaded Cuff - Small
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 42132203 |
| Manufacturer Part Number | SHD932 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | MALAYSIA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Glove Size | Small |
| Depth | 4.9 in |
| Height | 2.9 in |
| Weight | 2.0 lb |
| Width | 8.9 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Adenna |
| TAABAA | No |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |