- Adenna® Precision® Nitrile Exam Gloves
- Small
- Box Of 100
- 4.0 Mil Thickness
- 9-1/2" Length
- Latex-Free And Powder-Free
- Textured Surface For Strong Grip In Wet And Dry Applications
- Very Soft And Super Stretchy To Fit Snugly And Comfortably
- Strong And Durable For Superior Protection
- Ambidextrous With Beaded Cuff
- Violet Blue
- Mfg #PCS772
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 46181504 |
| Manufacturer Part Number | PCS772 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 5.1 in |
| Height | 3.0 in |
| Weight | 1.8 lb |
| Width | 9.6 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Adenna |
| UPC Code | 653195430024 |
| TAABAA | No |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |