Seasons Tub-Shower Valve Ceramic Cartridge - 4-1/4" Length - Use With 428821
- Replacement Part for tub and shower
- Precise ceramic material
- Drip free ceramic disc cartridge
- Professional plumber is requested
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 30181800 |
| Manufacturer Part Number | 447873.00 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | No Finish |
| Material | Ceramic |
| Accent Color/Finish | No Finish |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| ASME Specifications | A112.18 |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 1.5 in |
| Height | 1.5 in |
| Weight | 0.35 lb |
| Width | 5.3 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Seasons |
| TAABAA | No |
| Package Quantity | 1 |
| Handle Type | Hot/Cold |
| UPC Code | 019934068093 |
| Type | Ceramic cartridge |
| Package Contents | In Bulk |
| Faucet Category | Tub & Shower |
| Repair Part Type | Cartridge |
| Application | IAPMO |
| FOB | No |
| Fits Faucet Brand | All Brands |
| Supplier Product Name | Ceramic Cartridge |
| Manufacturer Model No | A507873 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |