Rubbermaid Roughneck Rollout - Bag Vents Allow For Easy Removal Of Trash Bags - Hand Grip On The Bottom Assists With Lifting Can - Hinged Lid Secures Lid And Prevents It From Being Lost Or Stolen. - Comfort Grip Handle Provides A Fully Round, Comfortable Handle -Hinged Lid Allows Lid To Stop Near The 80 Degree Angle, As Well As Swing All The Way Back Against The Can - Wide Wheel Base Provides Stability - Mfg #FG5J8124BLA
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 47121702 |
| Manufacturer Part Number | FG5J8124BLA |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Black |
| Bucket/Tub Material | Plastic |
| Color Family | Blacks |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Capacity | 45 Gallon |
| Country of Origin | USA |
| Bucket/Tub Capacity (Gal) | 45.00 gal |
| Units Of Measurement Quantity | 45 |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 24.5 in |
| Height | 40.5 in |
| Weight | 37.0 lb |
| Width | 21.0 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Rubbermaid |
| TAABAA | Yes |
| Indoor Or Outdoor | Outdoor |
| FOB | Yes |
| Lid | Yes |
| Units Of Measurement (2) | Gallons |
| Wheels | Yes |
| UPC Code | 051596013455 |
| Supplier Product Name | 45 gal Wheeled Trash Can |
| Manufacturer Name | United Solutions |
| Manufacturer Model No | FG5J8124BLA |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |