Mosaic Wheelchair Cushion - 18W x 16"D - 2" Thick - Three Air-Filled Polyvinyl Interconnected Air Cells - Basic Level Skin Protection - Designed For Residents Who Have Partial Or Full Sensation In The Seated Area - 250 Lb Weight Capacity - Includes Cushion, Cover, Hand Inflation Pump, Repair Kit And Operation Instructions - Made In USA
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 42192208 |
| Manufacturer Part Number | MOSAIC1816C |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Cushion / Pillow Material | Air Filled |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 11.0 in |
| Height | 21.0 in |
| Weight | 4.0 lb |
| Width | 3.0 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | The Roho Group |
| TAABAA | Yes |
| Cushion Type | Mosaic |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| ADA Approved | No |
| UL Listed | No |
| GSA Approved | No |