18" High Profile Single Compartment Wheelchair Cushion - 18W x 16"D - 4" Thick - Air-Filled Neoprene Rubber - Interconnected Air Cells Provide An Adjustable, Low Deformation Counter Pressure Environment That Assists In The Healing Of Ischemic Ulcers - Appropriate For Use On High Risk Residents - Unlimited Weight Capacity - Includes Cushion, Cover, Hand Inflation Pump, Repair Kit And Operation Instructions - Made In USA
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 42192208 |
| Manufacturer Part Number | 1R109C |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Cushion / Pillow Material | Air Filled |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 4.3 in |
| Height | 19.6 in |
| Weight | 5.75 lb |
| Width | 17.9 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | The Roho Group |
| TAABAA | Yes |
| Cushion Type | High Profile |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| UL Listed | No |
| GSA Approved | No |