Replacement Universal Washer Valve - Replaces Many Whirlpool, Norge, KitchenAid, And Franklin Valves - Mounting Bracket Accommodates Many Valve Placements
- 120 V
- Whirlpool, kitchen aid replacement
- Dual garden hose inlets/dual coil
- Multi-mount bracket
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 40141600 |
| Manufacturer Part Number | 289067 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Material | Polypropylene |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Height (In) (2) | 2.75 in |
| Length (In) (2) | 4.00 in |
| Depth | 4.3 in |
| Height | 3.0 in |
| Weight | 1.0 lb |
| Width | 3.0 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | HRP |
| TAABAA | No |
| Part For Coin Operated Item | No |
| Appliance Accessory Type | Washer |
| Package Contents | 1 |
| Indoor Or Outdoor | Indoor |
| FOB | No |
| Supplier Product Name | Laundry Valve |
| Manufacturer Model No | N50 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |