Replacement Refrigerator Defrost Timer - On 6 Hours, Defrost 21 Minutes - Use With Models FFHT1513, FFHT1713 And FFHT1826 - Replaces Frigidaire Model #215846604
- white
- 6 hour, 21 minute
- 10 Amp
- Universal, can be used on many different OEM refrigerators
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 39121523 |
| Manufacturer Part Number | 206107 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | White/Plastic |
| Accent Color/Finish | None |
| Material | Plastic & Metal |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Height (In) (2) | 3.19 in |
| Length (In) (2) | 1.63 in |
| Width (In) | 2.31 in |
| Depth | 2.3 in |
| Height | 1.5 in |
| Weight | 0.3 lb |
| Width | 3.2 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Exact Replacement Parts |
| TAABAA | No |
| UPC Code | 687152147618 |
| Indoor Or Outdoor | Indoor |
| Appliance Accessory Type | Refrigerator |
| Appliance Application | Refrigerators |
| Application | Refrigerator |
| FOB | No |
| Package Contents | Timer |
| Supplier Product Name | Defrost Timer |
| Manufacturer Model No | ERGP1 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |