Value Light 125 Watt R-40 Clear Infrared Heat Bulb - 120 Volt - Medium Base - 5,000 Average Hour Life - 5" Diameter - Interior Use Only - Mfg #125R40/1
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 39101612 |
| Manufacturer Part Number | Not To Be Published |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Infrared Clear |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Wattage | 125 W |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Light Bulb Shape | Heat |
| Depth | 5.0 in |
| Height | 6.5 in |
| Weight | 0.8 lb |
| Width | 5.0 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Rated Life (Hours) | 5,000 h |
| Brand | Value Light |
| TAABAA | No |
| Light Bulb Base | Medium |
| FOB | No |
| UPC Code | 045923047503 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |