Protech Electric Heat Kit - For DHSL Series Electric Air Handlers - 4.8 kW - 17,065 Btu (240 VAC)" - 20 Amp - Max Fuse 30 Amps - 208/240 Volt - Sequencer Controlled - Built-In Overcurrent Protection - High Temperature Limit Controls - Wiring Harness For Easy Installation - Mfg #RXBH-1724A05J
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 40101800 |
| Manufacturer Part Number | 259864 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Amps | 20 |
| Maximum BTU | 17,065 Btu |
| Voltage Rating | 208/240 |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 11.2 in |
| Height | 5.9 in |
| Weight | 5.25 lb |
| Width | 21.7 in |
| Product Features | |
|---|---|
| TAABAA | Yes |
| Brand | Duroguard |
| UPC Code | 662766430929 |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |