Compact Dual Leg Ironing Board "Case Of 4" - 40 x 13" Perforated Polypropylene Top - Adjusts To 30 - Stands 30" In Use - Stands 47" When Folded - Metallic Bungee Cover And Fiber Pad - Nonskid PVC Feet - Toast
- Compact dual leg Ironing Board case of 4
- 40 x 13 perforated polypropylene top
- Adjusts to 30 In.
- Stands 30 In. use
- Stands 47 when folded
- Metallic Bungee cover and fiber pad
- Nonskid PVC feet
- Toast
| Make & Model | |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | PV1311XD |
| UNSPSC | 56101524 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Material | Fiber/Cotton |
| Color Family | Browns/Tans |
| Color / Finish | Toast |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Size | 40 x 13" |
| Depth | 14.0 in |
| Height | 47.0 in |
| Weight | 7.75 lb |
| Width | 10.0 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Pressto Valet |
| TAABAA | No |
| Iron Rest | No |
| Ironing Board Type | Folding |
| FOB | No |
| Supplier Product Name | Compact Dual Leg Ironing Board |
| Manufacturer Name | Pressto Valet |
| Manufacturer Model No | PV1311XD |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |