Pool Safety Sign "Emergency 911" - Heavy-Duty Polyethylene - 6 x 14" - Fade, Tear And Weather Resistant - Predrilled For Mounting
- Meets many local, state, and federal law requirments Weather resistant Made of durable polyethylene
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 55121704 |
| Manufacturer Part Number | 23009 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Material | Polyethylene |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Size (2) | 6 x 14" |
| Depth | 6.1 in |
| Height | 0.1 in |
| Weight | 0.2 lb |
| Width | 14.1 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Hy-Ko |
| TAABAA | Yes |
| Supplier Product Name | EMERGENCY 911 POOL SIGN |
| FOB | No |
| Manufacturer Model No | 23009 |
| UPC Code | 029069230098 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |