Injection Molded Plastic Fire Extinguisher Cabinet - Surface Mount - Will Not Rust, Fade Or Dent - Rounded Corners Reduce Risk Of Injury - Includes Cylinder Lock And Key With Protective Cover And Breaker Mallet - Holds Most 2-1/2 To 5 Lb Fire Extinguishers - Red - Dimensions: 6W x 16-3/4H x 5-3/8"D
- Cabinet is much safer than metal with no sharp corners or glass to shatter
- Cabinet has no paint to chip and has pitched drainage and natural ventilation
- There is less storage space needed because cabinet bodies nest together plus easily cleaned and no padlock required
- UV resistant scored acrylic break panel for improved emergency access plus plastic cylinder lock with two keys
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 46191621 |
| Manufacturer Part Number | 105-5 RRC |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Material | Polystyrene |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Capacity (Cu Ft) | 15.00 ft3 |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Height (In) (2) | 8.00 in |
| Width (In) | 8.00 in |
| Depth | 8.8 in |
| Height | 8.4 in |
| Weight | 4.25 lb |
| Width | 20.1 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Package Quantity | 1 |
| TAABAA | Yes |
| Brand | Cato |
| Mounting Type | Surface |
| Package Contents | Extinguisher Cabinet |
| FOB | No |
| Supplier Product Name | Red Plastic Fire Extinguisher Cabinet |
| Manufacturer Name | CATO,INC |
| Manufacturer Model No | 10551-H |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |