Pfister Pfirst Series Single Handle Bath Faucet With Pop-Up - Polished Chrome Finish - Washerless Function - Metal Pop-Up - 1.5 GPM @ 60 PSI - Mfg #G142-8000
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 30181700 |
| Manufacturer Part Number | G142-8000 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Faucet Handle Material | Metal |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 9.45 in |
| Height | 7.2 in |
| Weight | 3.76 lb |
| Width | 9.8 in |
| Product Features | |
|---|---|
| TAABAA | No |
| Brand | Pfister |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |