- AFX Outdoor Wall Fixture
- 13.25 x 4.75 x 3.63"
- Bronze Steel Base
- Clear Prismatic Acrylic Lens
- 120 Volts
- 16 Watts
- 1,100 Lumens
- 5,000 Kelvin
- 50,000 Average Hour Life
- Integrated Cool White LED Array Included
- Replaces 26W Fluorescent Bulb
- Mfg #TPWW110050LRB-50
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 39111501 |
| Manufacturer Part Number | TPWW110050LRB-50 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 13.3 in |
| Height | 4.4 in |
| Weight | 4.95 lb |
| Width | 5.6 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | AFX |
| Bulb Type | Fluorescent |
| UPC Code | 037949417255 |
| TAABAA | Yes |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |