Neoperl Ultra Low Flow Vandal Resistant Regular Male Aerator "Pkg Of 6" - 15/16"-27 - Chrome-Plated Brass - Maximum Flow: 0.5 GPM - Pressure Compensating - Ideal For Metering And Sensor Faucets In Public Lavatories
- Ideal for metering and sensor faucets in public lavatories
- Max of 0.5 gpm
- Ultra low lead
- Pressure compensating
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 30181802 |
| Manufacturer Part Number | 50 0520 2 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 3.05 in |
| Height | 0.85 in |
| Weight | 0.295 lb |
| Width | 4.6 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Neoperl |
| TAABAA | Yes |
| Faucet Category | Lavatory |
| Supplier Product Name | Ultra Low Flow Vandal Proof Regular Male Aerator |
| Manufacturer Name | NEOPERL, Inc. |
| Manufacturer Model No | 50 0520 2 |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |