Vanity End Cap Kit - Mystique Dawn - 2 Build-Up Strips - 2 Backsplash Build-Up Blocks - 1 Right And 1 Left End Cap (Glue Applied) - 1 Package Of Nails
- Mystique Dawn offers you the look of a solid surface and is a member of the yellow/gold color group
- Has a waterfall edge
- Used to create a finished look
- Prevents moisture and decay
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 42321612 |
| Manufacturer Part Number | 476260TVECK |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Countertop/Backsplash/Apron Material | MDF And Applied Laminate |
| Color / Finish | 4762-60 Mystique Dawn |
| Countertop/Backsplash/Apron Color | Mystique Dawn |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 7.7 in |
| Height | 0.8 in |
| Weight | 1.45 lb |
| Width | 28.0 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | VT Industries |
| UPC Code | 048118110709 |
| FOB | No |
| TAABAA | Yes |
| Integrated Back-Splash | Yes |
| Stain Resistant | Semi |
| Edge Type (3) | Waterfall |
| Countertop Cut | No |
| Ready To Install | Yes |
| Supplier Product Name | Tempo VAN EndCap Kit 4762-60 Mystique Dawn |
| Manufacturer Name | V-T INDUSTRIES INC. |
| Manufacturer Model No | 1611221999 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |