4 Watt, 16 Channel Motorola RDU UHF High Power Two-Way Radio With Display - 16 Channel With Scan - Voice Scramble Eliminates Eavesdropping By Other Radios - Ultra High Capacity 2,400 mAh Rechargeable Battery For Up To 18.5 Hour Use - Selectable 2 Or 4 Watt Power Output - LCD Display - Each Channel Can Be Customized With A User-Defined Name And Also Shows Channel Number, Battery Status, Scan Mode And More - Custom Programmable For Use With Repeaters And Base Stations - Mfg #RDU4160D
- Custom programmable by special order to UHF business frequencies between 438 to 470 MHz
- COMPATIBLE WITH REPEATERS AND BASE STATIONS
- Powerful 4 W, covers structures up to 300,000 square FT. or 30 floors
- 16 channels for use with multiple work groups
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 43191510 |
| Manufacturer Part Number | RDU4160D |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Watts | 4 |
| Distance Range (Miles) | 6.00 mi |
| Wattage | 2 W |
| Country of Origin | MALAYSIA |
| MHz/GHz Frequency | MHz |
| Battery Voltage | 7.2 |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Weight (Lbs) | 2.00 lb |
| Battery Size | Other |
| Depth | 6.8 in |
| Height | 2.5 in |
| Weight | 1.755 lb |
| Width | 10.15 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Motorola |
| TAABAA | No |
| Channels | 16 |
| Rechargeable | Yes |
| Weather Resistant | Yes |
| Voice Alert | No |
| FOB | No |
| Package Contents | Radio, Battery, Charger, Owner's Manual, Holster/Clip |
| UPC Code | 723755540309 |
| Supplier Product Name | Business Two-Way Radio UHF 4 Wt, 16 Chanel, Display, 300K SQ. FT. 30 Floor |
| Manufacturer Name | Motorola |
| Manufacturer Model No | RDU4160D |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| ADA Approved | No |
| UL Listed | Yes |