Morton System Saver Salt Pellets - Highest Quality Water Softening Salt Available - 2 Mild Cleaning Acids Impregnated In Pellets - Cleans Resin Beads 100% Of Time - Patented Formulation Extends Softener Life Up To 5 Years - Delivers Up To 18% More Soft Water Per Pound Of Salt - Removes Up To 12% More Hard Water Minerals - Reduces Costs Associated With Fouled Resins, Added Maintenance, Cleanouts And Downtime - Will Keep Virtually All Unwanted Hardness Minerals Out Of Your Processed Water - Leaves Behind Significantly Less Insolubles, Iron And Manganese Sludge Than Other Pellets - Mfg #1501
- Patented formula helps extends the life of your water softener versus plain pellets
- Removes twice as much dirt and impurities versus plain pellets
- Delivers 40% softer water versus plain pellets
- Prevents bridging, mushing & channeling
*Available Only in Domestic United States - Freight Charges May Apply Based on Delivery Location - Subject to availability
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 47101518 |
| Manufacturer Part Number | 1501/3491 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Weight (Lbs) | 50.00 lb |
| Depth | 23.5 in |
| Height | 4.0 in |
| Weight | 50.0 lb |
| Width | 15.5 in |
| Product Features | |
|---|---|
| TAABAA | Yes |
| Brand | Morton Salt |
| UPC Code | 024600015011 |
| Salt Type | Sodium Chloride |
| Supplier Product Name | 50 lb. System Saver II Pellets |
| Manufacturer Name | Morton Salt |
| Manufacturer Model No | 1501/3491 |
| FOB | Yes |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |