Moldex Jazz Band Hearing Band - Extra Soft Tapered Foam Conforms To The Ear Canal - Ideal Choice For Intermittent Usage - Includes Extra Pair Of Pods - 25 dB Noise Reduction Rating - Meets ANSI Standard S3.19-1974 - Mfg #6506
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 46181901 |
| Manufacturer Part Number | 6506 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 5.75 in |
| Height | 5.0 in |
| Weight | 0.15 lb |
| Width | 5.0 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Moldex |
| UPC Code | 092311650609 |
| TAABAA | Yes |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |