Mi-T-M Gas Pressure Washer Replacement Gun
- Replacement Gun With Q/C
- Use with pressure washers rated up to 4000 psi
- Comfort Grip For Long Use
- Used With Cold Water Units Only
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 47121903 |
| Manufacturer Part Number | 851-0372 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Black |
| Handle Material (2) | Plastic |
| Hose Material | Rubber |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Maximum Pressure Rating (psi) | 4,000.00 psi |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Handle Length (In) | 18.00 in |
| Depth | 22.0 in |
| Height | 1.7 in |
| Weight | 1.8 lb |
| Width | 6.8 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Mi-T-M Corporation |
| Connection Type 1 | Quick Connect |
| TAABAA | Yes |
| Rust Resistant | Yes |
| Accessory/Part Type | Pressure Washer Gun |
| Interchangeable Tips Available | Yes |
| Package Contents | 1 Gun |
| FOB | No |
| Supplier Product Name | Pressure Washer Replacement Gun |
| UPC Code | 016977990657 |
| Manufacturer Name | Mi-T-M Corporation |
| Manufacturer Model No | 851-0372 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |