Mi-T-M 24" Pressure Washer Extension Wand - Fits Between Spray Gun And Wand - Use With Most Gas Pressure Washers Up To 4,000 PSI
- Use with Most Gas Pressure Washers up to 4000 psi
- For Cold Water Use Only
- Fits Between Spray Gun and Wand
- Wand extension
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 47121903 |
| Manufacturer Part Number | 50-0180 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Gray |
| Handle Material (2) | Steel |
| Hose Material | Rubber |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Maximum Pressure Rating (psi) | 4,000.00 psi |
| Country of Origin | ITALY |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Handle Length (In) | 24.00 in |
| Depth | 1.4 in |
| Height | 1.4 in |
| Weight | 1.6 lb |
| Width | 25.4 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Mi-T-M Corporation |
| Package Contents | 1 Unit |
| TAABAA | Yes |
| Interchangeable Tips Available | Yes |
| Supplier Product Name | Pressure Washer Extension Wand |
| Connection Type 1 | Swivel |
| FOB | No |
| UPC Code | 016977001896 |
| Manufacturer Name | Mi-T-M Corporation |
| Manufacturer Model No | 50-0180 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| ETL Listed | No |
| UL Listed | No |
| CSA Certified (2) | No |
| Recommended Safety Equipment | Saftey Glasses, Covered Toes |