Metal Pedestal Bed Base - King - 6" Height - Eliminates The Need To Vacuum Under The Bed - Prevents Loss Of Guests' Items And Remote Controls - Steel Sides With Three Angle Iron Cross-Supports - Rust-Resistant Java Brown Finish - Easy-To-Assemble Design
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 56101539 |
| Manufacturer Part Number | J6MB66 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Frame Material | Steel |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Bed Frame Size | King |
| Depth | 8.0 in |
| Height | 4.0 in |
| Weight | 45.0 lb |
| Width | 79.0 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Mantua |
| TAABAA | Yes |
| Assembly Required | Easy To Assemble |
| FOB | Yes |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |