Magnetic Weatherstrip For Steel Entry Doors - Off-White - Thermoplastic Construction - Installs In Kerf In Door Stop - Creates Magnetic Seal With Door - Flexible Gasket Compensates For Unevenness In Doors - For Door Frames With Kerfs Of At Least 3/8" And Door Stop Widths Of 7/16" - Seals Top And Sides Of Door - Includes One 82" Magnetic Strip, One 82" Compression Strip And One 36" Magnetic Strip
- It is made of a undermount plastic foam core with a tough outer skin
- Resists low temperature compression
- Embedded magnets assure a positive seal for steel doors
- Door Weatherstrip
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 30141501 |
| Manufacturer Part Number | MDS17HA |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | White |
| Material | Vinyl Foam |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Size In Inches | 17.00 in |
| Width (In) | 42.00 in |
| Depth | 84.25 in |
| Height | 1.3 in |
| Weight | 1.5 lb |
| Width | 2.25 in |
| Product Features | |
|---|---|
| UPC Code | 043374016109 |
| Brand | Frost King |
| Mounting Type | Magnetic |
| TAABAA | Yes |
| Package Quantity | 1 |
| Weather Strip Type | Weatherstripping |
| Door Hardware Category | Bumper |
| Hardware Category | Thresholds |
| Package Contents | Door Replacement, Screw |
| FOB | No |
| Type Of Door | Interior |
| Supplier Product Name | 17 Ft.' Mag Door Replacement |
| Manufacturer Name | Thermwell Products Co., Inc. |
| Manufacturer Model No | MDS17HA |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |