Maglite Flashlight Xenon Bulb - For Flashlights Using Two C Or D Batteries - Xenon Retrofit Replacement For Krypton Bulb
- The ultimate upgrade
- Move up to xenon
- Tougher, brighter, more efficient
- Pressurized xenon gas for improved efficiency
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 39111610 |
| Manufacturer Part Number | LMXA201 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | GERMANY |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Overall Length (In) | 1.00 in |
| Depth | 0.6 in |
| Height | 4.25 in |
| Weight | 0.02 lb |
| Width | 1.85 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Maglite |
| UPC Code | 038739107172 |
| Bulb Type | Xenon |
| Brand/Model Compatibility | Maglite |
| TAABAA | Yes |
| Supplier Product Name | Xenon Replacement Lamp - 2 Cell C & D Flashlights |
| FOB | No |
| Manufacturer Name | MAG INSTRUMENT |
| Manufacturer Model No | LMXA201 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| UL Listed | No |
| GSA Approved | Yes |