Magic-Pak Blower Motor - 1/3 HP For HWC182, HWC183, HWC242 And HWC243 Model Magic-Pak Units - 208/230 Volt - 1,120 RPM - 3-Speed - Open End - Capacitor 7.5/370 MFD - CW Rotation From Lead End - 60 Hz - Mfg #47471-001
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 26101105 |
| Manufacturer Part Number | 47471-001 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Voltage Rating | 208/230 Volt |
| Country of Origin | MEXICO |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 13.0 in |
| Height | 7.0 in |
| Weight | 15.0 lb |
| Width | 7.0 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Magic-Pak |
| Motor Speed | 3 |
| TAABAA | Yes |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| ADA Approved | No |
| UL Listed | No |