King Replacement Grille Used With King "W" Series Wall Heaters - White - 10-1/4W x 13-1/2"H - Mfg #WG
- Standard color: powder-coated white
- Louvered one-piece design with rounded edges on all 4 sides and rounded corners
- 20 gauge steel
- Proudly made in the USA
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 40101505 |
| Manufacturer Part Number | 11914 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | White |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Shape (2) | Rectangle |
| Depth | 5.0 in |
| Height | 15.5 in |
| Weight | 2.5 lb |
| Width | 12.0 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | King |
| TAABAA | Yes |
| Type | Grille |
| Fuel Type | Electric |
| Grille Use Location / Type | Sidewall |
| Register, Grille, Or Diffuser | Grille |
| Supplier Product Name | Grille for King W Series Heaters - White |
| FOB | No |
| Manufacturer Name | King Electrical Mfg. Company |
| Manufacturer Model No | WG |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| ADA Approved | No |
| UL Listed | Yes |