Jet Swet 6-Piece Waterline Repair Kit - Includes 1/2, 3/4, 1, 1-1/4, 1-1/2 And 2" Sizes - Mfg #6100
- No more waiting: solder without draining the water system and hold back an amazing 65 Lbs. of water, steam or air pressure
- Can be used on copper, PVC, galvanized, black iron & steel pipes
- Jet Swets are made to pass through any full-port gate or ball valve, before and after the repair
- Jet Swet gaskets are made to withstand the intense heat of soldering and braising, time and time again
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 27113201 |
| Manufacturer Part Number | 6100 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Red |
| Material | Steel/Rubber/PVC |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | 0 |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Pipe Diameter (In) | 2.00 in |
| Minimum Pipe Diameter (In) | 0.50 in |
| Size (2) | 1/2, 3/4, 1, 1-1/4, 1-1/2, 2" |
| Depth | 17.6 in |
| Height | 2.9 in |
| Weight | 7.25 lb |
| Width | 10.0 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Jet Swet |
| TAABAA | No |
| Supplier Product Name | Full Kit |
| FOB | No |
| Manufacturer Name | Brenelle Company |
| Manufacturer Model No | 6100 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| UL Listed | No |
| GSA Approved | No |