Single Hamper - 33 Gallon Capacity - 34-3/4H x 18W x 18"D - Mesh Zipper-Front Bag - Foot Pedal Is Standard - 3" Threaded Stem Casters - Push-Pull Handle - Designed For Easy Release And Removal Of Plastic Liner Or Hamper Bag - Eliminates Excessive Bending And Lifting - Plastic-Coated Wire Hangers Hold Liners Or Hamper Bags In Place - Floor Plate To Support Retainer Bag - Molded Lid Helps To Control Odor - Use With 25 Gallon Liners - Made In USA - Wineberry Mesh Bag
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 24101643 |
| Manufacturer Part Number | LH21-WINEBERRY |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Wineberry |
| Material | PVC And Mesh |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Capacity | 32 Gallon |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 18.0 in |
| Height | 38.0 in |
| Weight | 29.0 lb |
| Width | 20.0 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | IPU |
| TAABAA | Yes |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |