Invacare Perfecto2 V Oxygen Concentrator - Comes Standard With SensO2 Oxygen Sensor To Monitor Purity Levels - Pressure-Based System Is Superior To Timing-Based Systems - Self-Diagnostic Electronics Minimize Troubleshooting Time - 3-Year Limited Warranty - Sound Level: 43 dB - O2 Concentrator Levels: 87%-95.6% At All Air Flow Rates - Maximum Outlet Pressure: 5 +/- 0.5 PSI - Flow Range: 0.5-5 LPM - Average Power Consumption: 325W - 23H x 13W x 11-1/2"D - Weighs 39 Lbs - 25,000 Rated Hour Compressor Life
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 42271702 |
| Manufacturer Part Number | IRC5PO2V |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 11.5 in |
| Height | 23.0 in |
| Weight | 45.0 lb |
| Width | 13.0 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Invacare |
| TAABAA | No |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |