Mortise Replacement Knob Set - Brass - For Interior Mortise Locks - Standard 2" Diameter Round Knobs - 5/16" Square Spindle
- Knobs, screws and square spindle all included in set
- Fits doors 1 In. to 2-3/4 In. thick
- 2 In. diameter solid brass knobs
- Mounting Hardware Not Included
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 31162801 |
| Manufacturer Part Number | 889005 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Brass |
| Material | Brass |
| Door Lock Finish | Polished Brass |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Projection (In) | 2.00 in |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 2.6 in |
| Height | 2.3 in |
| Weight | 0.85 lb |
| Width | 5.3 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | HRP |
| Package Quantity | 1 |
| TAABAA | No |
| Function | Knob Set |
| FOB | No |
| Commercial/Residential | Residential |
| Door Handing | Reversible |
| Door Lock Accessory Type | Knobs |
| Door Lock Function | Dummy |
| Door Lock Style | Knob |
| Security/ANSI Grade | Grade III |
| Used With | Mortise Lock |
| Supplier Product Name | Brass Replacement Knob Set |
| Manufacturer Model No | 98615 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| ADA Compliant | No |
| CSA Certified | No |
| UL Listed | No |
| ETL Safety Listing | No |
| OSHA Safety Listing | No |