Insinkerator Hot Water Dispenser - Dispenses Up To 200F Hot Water - Easy Adjust Temperature Control - 2/3-Gallon Capacity Tank - Provides Up To 60 Cups Per Hour Of Hot Water - Fits 1-1/4 To 1-1/2" Standard Sink Hole - 750 Watt, 115 Volt Standard Plug - 3-Year Warranty - Mfg #HCLC-SS
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 40101826 |
| Manufacturer Part Number | H770-SS |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Element Wattage | 750 W |
| Wattage | 750 W |
| Voltage (2) | 115 V |
| Maximum Pressure Rating (psi) | 125.00 psi |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 11.3 in |
| Height | 10.1 in |
| Weight | 7.35 lb |
| Width | 18.6 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | InSinkErator |
| TAABAA | No |
| UPC Code | 050375017912 |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |