Hamilton Beach Retractable Hair Dryer - 1,875 Watt - Tourmaline Coating - Three Speeds And Three Heat Settings - Comfortable And Soft Touch Grip - Push-Button Retractable Cord - Folding Handle For Storage - Mfg #HHD601
| Make & Model | |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | HHD601 |
| UNSPSC | 52141703 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Charcoal |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Rated Wattage | 1,875 W |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 4.0 in |
| Height | 8.0 in |
| Weight | 10.0 lb |
| Width | 6.0 in |
| Product Features | |
|---|---|
| TAABAA | No |
| Brand | Hamilton Beach |
| Hardwired Or Plug-In | Plug-In |
| Number Of Heat Settings | 3 |
| Number Of Speed Settings | 3 |
| Wall Mount | No |
| UPC Code | 040094913411 |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |