- Sofpull® Translucent Smoke High Capacity Centerpull Towel Dispenser
- Dependable Design Means This System Dispenses One-At-A-Time, Every Time So People Take Only What They Need Which Helps Reduce Waste
- Simple, Stylish Dispensing System That Is Easy To Load And Maintain
- Hygienic Because Only The End Of The Next Towel Is Exposed Which Minimizes The Risk Of Cross-Contamination
- Efficient Because It Holds Up To 560 Large Centerpull Towels Which Reduces The Chance Of Run-Out And Time Spent Refilling The Dispenser
- Compatible With Sofpull® Centerpull High Capacity Paper Towel: 28143
- Mfg #58201
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 47131701 |
| Manufacturer Part Number | 58201 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 11.313 in |
| Height | 11.0 in |
| Weight | 3.0 lb |
| Width | 12.125 in |
| Product Features | |
|---|---|
| UPC Code | 073310521091 |
| Brand | Georgia-Pacific |
| TAABAA | Yes |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |