- Georgia-Pacific® Pro™ SofPull® Automated Roll Towel Dispenser
- Touch-Free
- 10.5 x 12.81 x 6.5"
- Delivers A Single Towel With The Wave Of A Hand
- Smaller Profile Fits Great In Space-Constrained Areas
- Operates On 4 D-Cell Batteries (Included)
- High-Tech Functionality And Sleek Styling Create A Look That Is Highly Professional And Sure To Impress
- Automatic, Touch Free Towel Dispensers Provide Quick, Convenient Hand Drying That Helps Reduce The Risk Of Cross-Contamination
- Dispenses On Average 12" Soft, High Quality Towels Per Roll For Efficiency Versus Folded Towels
- Easy Installation And Maintenance
- Mfg #54518
*Item design update: Primary image is the current item - 2nd image is the old design*
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 47131700 |
| Manufacturer Part Number | 54518 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 15.0 in |
| Height | 8.0 in |
| Weight | 11.88 lb |
| Width | 10.0 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Georgia-Pacific |
| TAABAA | Yes |
| UPC Code | 073310584706 |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |