- Gentex® Smoke Alarm
Photoelectric 120 VAC with 9V battery back-up
Temporal 3 evacuation piezo horn with 3100 Hz frequency
Push button self test
Quick disconnect wiring harness
Dualink®: interconnectable with Gentex tandem capable alarms
Fully insect screened
Low or missing battery indicator
Dust cover to prevent particle contamination during installation
Mfg #S1209
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 46191501 |
| Manufacturer Part Number | S1209 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 3.0 in |
| Height | 6.5 in |
| Weight | 1.35 lb |
| Width | 6.5 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Gentex Corporation |
| UPC Code | 700217030233 |
| TAABAA | Yes |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |