General Wire Cold-Shot Pipe Freeze Kit - Save Time On Pipe Repair By Not Having To Shut-Off Main Water Supply Before Cutting Pipe - Keep Fully Pressurized Systems Operating While You Make Repairs - For Freezing Liquids In Steel, Copper, Cast Iron, And Aluminum Pipes Ranging From 1/8 To 2" - Uses CO2 (Sold Separately) - Quicker And Less Costly Than Electrical Freezing Units - Includes Set Of Ten Freeze Heads, Two High-Pressure Spiral Hoses With Injectors, T-Distributor, Hex Head Screwdriver, Rubber Gloves, Goggles And Carrying Case - Mfg #CST-2
- No need to drain the lines before cutting the pipe
- Keep fully pressurized systems operating while you make repairs
- Quickly freezes pipes ranging from 1/8 In. to 2 In. in diameter
- Uses commercially available and environmentally safe carbon dioxide
- Pressure Spiral Hoses With Injectors,
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 27113201 |
| Manufacturer Part Number | CST-2 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | NETHERLANDS |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Tool Weight (Lbs) | 12.00 lb |
| Depth | 21.7 in |
| Height | 5.6 in |
| Weight | 11.6 lb |
| Width | 18.8 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | General Wire |
| TAABAA | Yes |
| Hose Length (In) | 120.00 in |
| Self Contained Refrigerant | No |
| Supplier Product Name | Pipe Freeze Kit |
| Manufacturer Name | General Wire Spring Company |
| Manufacturer Model No | CST2 |
| UPC Code | 093122118029 |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |